Upravit stránku

V rámci rozsáhlého projektu Revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli

Architekt: Ing. arch. Aleš Burian, Ing. arch. Gustav Křivinka

Materiál: ražené lícové cihly WDF.Barok 83 a WDF.Neo Romaans, částečně omítnuté a zbroušené

Realizace: 2012–2015

Přístavba piaristické koleje byla poslední částí rozsáhlého evropského projektu Revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli. Kolej se nachází v bezprostřední blízkosti litomyšlského zámku a spolu s budovami starého a nového pivovaru definuje prostor před jeho vstupem. Dokončení se kvůli archeologickým nálezům o rok protáhlo a projekt se musel také upravit. 

Částečně zapuštěná dvoupodlažní stavba je v každém podlaží propojena s původní piaristickou kolejí. V přízemí je umístěna aula, kterou město využívá jako obřadní síň a Fakulta restaurování Univerzity Pardubice pro výukovou činnost. Aula je samostatně přístupná ze zámeckého návrší a má přímou vazbu na klášterní zahrady. Před aulou ze strany zámeckého návrší je malý veřejný amfiteátr, využívající rozdílné výškové úrovně předzámčí a přízemí stavby. Ve druhém nadzemním podlaží je umístěna univerzitní knihovna. Součástí knihovny je galerijní ochoz s knižními regály po jeho obvodu. Stavbu uzavírá střešní ateliér a terasa ubytovacích pokojů v podkroví piaristické koleje. Stavba má betonovou konstrukci s předpjatými monolitickými tropy z důvodu velkého zatížení knihovny. Podlahy jsou dřevěně dubové, na galerii knihovny fošnové. Na chodbě před aulou byla položena historická vápencová dlažba ze zámeckého pivovaru. Prosklené stěny mají dřevěnou nosnou konstrukci. Fasáda je vyzděna z ražených lícových cihel Barok 83 a Neo Romaans, které byly omítnuty štukem a ten následně částečně obroušen do výsledné podoby. Lícové cihly tak částečně prostupují skrze omítku. 

Projekt získal titul Stavba roku Pardubického kraje 2017 v kategorii staveb občanské vybavenosti.

Na projektu spolupracovali: Ing. arch. Radka Neumanová
 

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti