Upravit stránku

ZÁKLADNÍ DOPORUČENÍ PRO POKLÁDKU CIHLOVÉ DLAŽBY KLINKER

Cihlová dlažba klinker je pojmem o individualitě a kvalitě. Cihlová dlažba klinker je vhodná pro cesty, chodníky, parkoviště, vjezdy, zahradní chodníčky, schody atd. Dlažba klinker je vyrobena z kvalitní hlíny a vypálena při vysokých teplotách. Je odolná proti působení všech povětrnostních vlivů počasí. Vyniká stálobarevností, vysokou pevností (více než 50 Mpa), malou nasákavostí, mrazuvzdorností a je nenáročná na údržbu. Z hlediska výsledné a nadčasové kvality celého stavebního díla je správné provedení podkladních vrstev nejdůležitější fází celé realizace.

Sebekvalitnější dlažba nemůže suplovat jakékoli nedostatky a nekvalitu v podkladních vrstvách.

Dlažba je vyráběna z přírodních materiálů, jejichž stejnobarevnost nelze stoprocentně prakticky žádným způsobem zajistit. Proto doporučujeme dláždit plochu odebíráním dlažby současně alespoň ze tří palet. Předejde se tak možnému vzniku případného kontrastu v podobě drobných barevných rozdílů na vydlážděné ploše. Řádně zhutněná pláň a řádně zhutněné podkladní vrstvy jsou základními podmínkami pro kvalitně provedené dílo s dlouhou životností.

ukazka_osazeni_obrubniku.jpg

Skladba podkladních vrstev je vždy závislá na konkrétních geologických poměrech a předpokládaném zatížení budoucí plochy. Velký důraz je kladen na technologicky správné a kvalitní hutnění podkladních vrstev po jednotlivých vrstvách, případně po jejich částech o tloušťce 10 - 15 cm. Předejdeme tak nebezpečí „propadání” dlažby v budoucnosti. Podkladní vrstvy se provádějí ve spádu budoucí zpevněné plochy 1,5 - 2%. Vlastní urovnání kladecí vrstvy se provádí pomocí dřevěné latě nebo hliníkového pravítka přes vodící lišty. Kladecí vrstvu je nutné výškově nadsadit o 5 - 8 mm, neboť při konečném hutnění zadlážděného krytu dojde ke zhutnění kladecí vrstvy, tudíž k poklesu vrchní úrovně.

V případě nutnosti pokládky cihlové dlažby klinker do betonu, případně maltového lože doporučujeme individuální konzultaci s našimi pracovníky.

podkladove_vrstvy.jpg
pojezdove_plochy.jpg

Postup pokládky dlažby je třeba zvolit vždy směrem proti spádu dlážděné plochy. Přísun dlažby a její pokládka se provádí z již položené a 1x zapískované dlažby. Při pokládce je nutné dbát na rovinatost spár. Mezi dlažbou je nutno zachovat spáry široké minimálně 3 - 5 mm. Spára, která není tvořena samotným mezerníkem, je rozhodující pro statické chování vydlážděné plochy - roztažnost dlažby teplem. Správná šířka spáry a následné dostatečné zapískování eliminují možnost poškození dlažby během hutnění dlážděné plochy i během jejího užívání. Nestandardní detaily, např. u vpustí a okolo sloupů, dořešíme dořezáním dlažby.

Jako poslední fáze pokládky dlažby se provádí dvojí hutnění pomocí vibrační desky, která je opatřena speciálním plastem. Po prvním zhutnění se provede zapískování spár labským říčním stavebním pískem (ne kopaným) frakce 0-4mm a nebo křemičitým pískem frakce 0 - 4 mm, následuje druhé hutnění dlažby, poté opět zapískování spár a konečné zametení plochy. Podcenění, resp. nedokonalé zapískování, může způsobit pohyb dlažby a následné vyštípnutí horní části.

Pokud chcete, aby byla plocha co nejvíce bezúdržbová, doporučujeme spárování cihlové dlažby pomocí spárovací hmoty PFM nebo PFM 94. Jedná se o speciální spárovací malty, které účinně zamezují prorůstání rostlin spárami. Tyto malty mají vysokou pevnost a odolnost vůči klimatickým podmínkám. Navíc jsou vysoce odolné vůči vymývání.

Upozorňujeme, že veškeré materiály pro spárování dlažby nesmí obsahovat výkvětutvorné látky.

TECHNOLOGIE POKLÁDKY CIHLOVÉ DLAŽBY DO ŠTĚRKOVÉHO LOŽE

technologie_pokladky_1.jpg
technologie_pokladky_2.jpg
technologie_pokladky_3.jpg
technologie_pokladky_4.jpg

VAZBY CIHLOVÉ DLAŽBY

Prohlédněte si aplikaci PFM na dlažbu

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti